Poród przez cesarskie cięcie sprzyja otyłości dziecka

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są podwójnie narażone na ryzyko otyłości – twierdzą naukowcy. Epidemia otyłości może być częściowo spowodowana.... popularnością cesarek.
Amerykańscy naukowcy z bostońskiego szpitala dziecięcego badali 1225 matek i ich dzieci przez trzy lata, ważąc je i dokonując pomiaru tłuszczu u niemowląt. Jedno z czterech dzieci przyszło na świat przez cesarskie cięcie.
Po uwzględnieniu otyłości u matki, a także innych czynników, naukowcy zauważyli, że prawie 16% dzieci urodzonych przez cesarkę było otyłych w wieku poniżej trzech lat, w porównaniu do 7,5% dzieci urodzonych naturalnie. Naukowcy twierdzą, że niemowlęta urodzone dzięki cięciu cesarskiemu nie są wystawione na pożyteczne bakterie, a więc ich ciała dłużej przystosowują się do różnego rodzaju pozytywnych bakterii, które przyspieszają metabolizm.
Już wcześniej zauważono, że otyli dorośli mają właśnie mniej przyjaznych bakterii w przewodzie pokarmowym, a więcej „złych”, które sprzyjają magazynowaniu tłuszczu i ograniczają spalanie kalorii.
Inne z kolei badania wykazują, że po prostu otyłe kobiety częściej rodzą przez cięcie cesarskie, dlatego też urodzone przez otyłe matki dzieci, mają większe prawdopodobieństwo otyłości także (na skutek genów i złych nawyków żywieniowych przekazywanych przez matkę).
Naukowcy podkreślają, że każde cesarskie cięcie powinno mieć medyczne uzasadnienie, gdyż wiąże się ono z różnego rodzaju konsekwencjami, których powinna być świadoma i matka, i personel medyczny.
W Anglii około 25% porodów kończy się cesarką, co daje około 155 000 tego typu porodów rocznie. W Polsce wykonuje się ponad 140 tysięcy cesarek, co oznacza, że co trzecie dziecko urodzone w 2010 roku przyszło na świat przez cesarskie cięcie. WHO szacuje, że odsetek kobiet ze wskazaniami do tego zabiegu, wynosi około jedynie 15%.
Badanie zostało opublikowane w piśmie Archives of Disease in Childhood.
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Dzieci urodzone przez cesarkę mają wyższe ryzyko alergii
Naukowcy twierdzą, że ryzyko reakcji alergicznej wzrasta pięciokrotnie, jeżeli maluch urodził się przez cesarkę. Alergie ...
WięcejCzy powinnam namawiać męża na wspólny poród?
Odpowiada położna Karolina Luzar - ekspert ze Szkoły Rodzenia Picolino
Więcej